A közlemény 2022. január 1-jén lép hatályba.
Az Európai Bizottság 2021. november 25-én új közlemény elfogadásával módosította a közös európai érdeket szolgáló fontos projektekre (Important Projects of Common European Interest, IPCEI) vonatkozó állami támogatási szabályokat. Az IPCEI közlemény a határokon átnyúló közös európai érdeket szolgáló fontos projekteknek nyújtott olyan állami támogatások értékelésére vonatkozó feltételeket határozza meg, amely támogatások a piaci hiányosságok leküzdésére irányulnak, elősegítik a kulcsfontosságú ágazatok és technológiák áttörést hozó innovációit és az infrastrukturális beruházásokat, miközben pozitív továbbgyűrűző hatásokat váltanak ki az uniós gazdaság egészében. A Bizottság továbbra is ösztönözni kívánja IPCEI projektek kidolgozását különösen az egészség- és a hidrogénipar, a felhőalapú szolgáltatások és a mikroelektronikai ágazat területén.
A Bizottság az új közlemény elfogadása előtt 2019-ben, az állami támogatások célravezetőségi vizsgálata keretében értékelte a jelenlegi szabályokat, és azok módosításáról széles körű konzultációt folytatott az érdekelt felekkel. A módosítás során a Bizottság figyelembe vette a saját tapasztalatait is, amelyeket a közelmúltban szerzett a jelenleg hatályos IPCEI közlemény alapján jóváhagyott állami támogatási bejelentések értékelése során (korábbi híreinket a témában lásd itt, itt és itt).
Az új IPCEI közlemény legfontosabb változásai:
- A közlemény növeli a közös európai érdeket szolgáló fontos projektek európai jellegét és nyitottságát, mivel előírja, hogy a közös európai érdeket szolgáló fontos projektekben jellemzően legalább négy tagállamnak részt kell vennie (a korábbi kettővel szemben), továbbá az ilyen projekteket átlátható és inkluzív módon kell kialakítani, ezzel biztosítva azt, hogy minden tagállam értesüljön – például előkészítő kapcsolatfelvételek és találkozók révén – az IPCEI kezdeményezésekről, és lehetőséget kapjon a részvételre.
- Az új szabályozás megkönnyíti a kis- és középvállalkozások (kkv-k) részvételét az IPCEI projektekben, és egyben növeli a részvételükkel járó előnyöket, mivel enyhíti a kkv-knak nyújtott támogatások összeegyeztethetőségének feltételeit (például lehetővé teszi, hogy a kisebb vállalkozások kisebb önrésszel járuljanak hozzá a projekthez). A közlemény ösztönzi továbbá az IPCEI projektekben részt vevő nagyobb vállalatok és a kkv-k közötti együttműködést.
- A közlemény hozzáigazítja célkitűzéseit az aktuális uniós prioritásokhoz. Például az EU környezetvédelmi stratégiáinak támogatása és az EU zöld átállásának felgyorsítása érdekében a tagállamoknak ezentúl bizonyítaniuk kell, hogy a bejelentett projekt megfelel a jelentős károkozás elkerülését célzó elvnek. A közlemény pontosítja továbbá az uniós és a nemzeti források kombinálására vonatkozó támogatáshalmozódási kritériumokat is.
A közlemény hatályba lépését tekintve a Bizottság kiemeli, hogy az új IPCEI közleményt kell alkalmazni minden olyan bejelentett támogatási projektre vonatkozóan, amellyel kapcsolatban 2022. január 1-jén vagy azt követően kell határozatot hoznia, még akkor is, ha a projekteket ezen időpont előtt jelentették be a tagállamok.
A bizottsági sajtóközlemény itt, az új IPCEI közlemény pedig itt érhető el.
Az IPCEI magyarországi alkalmazásának lehetőségéről a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal honlapján találhatók további információk.