Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 106. cikke (2) bekezdésének az általános gazdasági érdekű szolgáltatások nyújtásával megbízott egyes vállalkozások javára közszolgáltatás ellentételezése formájában nyújtott állami támogatásra való alkalmazásáról szóló 2012/21/EU bizottsági határozat (a továbbiakban: 2012/21/EU bizottsági határozat) alapján közszolgáltatásért járó ellentételezés kizárólag a közszolgáltatás ellátásával megbízott kedvezményezett – ide nem értve a szárazföldi közlekedést biztosító vállalkozásokat – részére nyújtható, amennyiben a támogatás összege nem haladja meg éves szinten a 15 millió eurónak megfelelő forintösszeget, és a támogatást közlekedésen és a közlekedési infrastruktúrán kívüli területeken nyújtják.
Amennyiben a támogatás összege a megbízás időszaka alatt változik, az éves összeg a megbízási időtartamra tervezett támogatás éves összegeinek átlagával egyezik meg.
A 15 millió eurónak megfelelő forintösszegű éves támogatási maximum nem vonatkozik egészségügyi ellátást, adott esetben sürgősségi betegellátást végző kórházakra, illetve szociális szükségleteket kielégítő közszolgáltatásokra az egészségügy és hosszú távú gondozás, gyermekgondozás, munkaerőpiacra való belépés és visszatérés, szociális lakáshoz juttatás, továbbá a sérülékeny társadalmi csoportok gondozása és társadalmi befogadása vonatkozásában.
Közszolgáltatásért járó ellentételezés kizárólag olyan kedvezményezett részére nyújtható, amely egy vagy több aktussal megbízásra került az adott közszolgáltatás biztosításra.
A támogatás mértéke nem haladhatja meg a közszolgáltatási kötelezettségek teljesítéséhez szükséges nettó költséget. Ha a kedvezményezett a nettó költséget meghaladó támogatásban részesülne, köteles a túlkompenzációt visszafizetni. Ha a túlkompenzáció összege nem haladja meg az átlagos éves támogatás összegének 10%-át, a túlkompenzáció átvihető a következő évre azzal, hogy azt le kell vonni az arra az évre fizetendő támogatás összegéből.
A támogatást nyújtó a megbízás időtartama alatt legalább 3 évente, valamint a megbízás lejártakor ellenőrzi, hogy a kedvezményezett nem részesült túlkompenzációban.
Amennyiben a kedvezményezett közszolgáltatás mellett más tevékenységet is végez, a közszolgáltatás költségeit és bevételeit a többi tevékenységétől elkülönítve kell kimutatnia, a költségek és bevételek elkülönítésének paramétereivel együtt.
Az adott megbízást és a költségekeit, valamint a kapcsolódó ellentételezést előre kell meghatározni, ugyanis amennyiben visszamenőlegesen kíván elszámolni a kedvezményezett költségeket, azt a Támogatásokat Vizsgáló Irodának (TVI) nem áll módjában jóváhagyni.
A 2012/21/EU bizottsági határozatnak megfelelően megszövegezett és több évre megkötött keretszerződés esetén nem kell az annak megfelelő éves támogatási szerződéseket véleményezés céljából a TVI-nek megküldeni.
A közszolgáltatási szerződés kötelező tartalmi elemei:
A 2012/21/EU bizottsági határozat 4. cikke értelmében a megbízási aktusnak (támogatási szerződésnek) a következőket kell tartalmaznia:
1. a közszolgáltatási kötelezettségek tartalma és időtartama: a 2012/21/EU bizottsági határozat 2. cikk (2) bekezdése értelmében a szerződést legfeljebb 10 évre lehet megkötni, tehát nem szükséges a szolgáltatót évente megbízni az adott feladattal;
2. a vállalkozás megnevezése és adott esetben a támogatással érintett terület;
3. a támogatást nyújtó hatóság által a vállalkozásnak adott kizárólagos vagy különleges jogok jellege;
4. az ellentételezési mechanizmus leírása és az ellentételezés kiszámításának, ellenőrzésének és felülvizsgálatának paraméterei: tehát mindenképpen előzetesen, a megbízási időszak megkezdése előtt, előre meg kell határozni, hogy milyen feladatok esetében milyen költségtípusok részesülhetnek ellentételezésben, és milyen kalkulációk (pl. előző év eredményei) alapján kell azt kiszámítani;
-
Az ellentételezés mértékének megállapításához kapcsolódóan, és a 2012/21/EU bizottsági határozat 5. cikkének való megfelelés érdekében a következő szöveget szükséges a közszolgáltatási szerződés tervezetbe illeszteni:
„A támogatás mértékét a 2012/21/EU bizottsági határozat 5. cikke szerint kell megállapítani. A támogatás mértéke nem haladhatja meg a közszolgáltatás ellátásának nettó költségét, azaz a közszolgáltatás működtetésével kapcsolatban felmerült költségek és az ezzel összefüggésben keletkezett bevételek különbségét, figyelembe véve egy, a közszolgáltatás ellátásához kapcsolódó sajáttőke-rész alapján várható ésszerű profitot is.”
A 2012/21/EU bizottsági határozat 5. cikke több alternatív ellentételezés-számítási módot is alkalmazni rendel attól függően, hogy a közszolgáltatási feladattal megbízott vállalkozás kizárólag a tervezet szerinti tevékenységet végzi-e. Erről érintettség esetén megfelelő rendelkezéseket kell a tervezetbe illeszteni.
-
Az ellentételezés megfelelő ellenőrizhetőségének biztosítása érdekében a következő szöveget szükséges a közszolgáltatási szerződés tervezetbe illeszteni:
„Amennyiben a kedvezményezett a közszolgáltatás körén belül és kívül is végez tevékenységeket, akkor a 2012/21/EU bizottsági határozat 5. cikkének (9) bekezdése értelmében a közszolgáltatás költségeit és bevételeit a többi szolgáltatásétól elkülönítve kell kimutatnia belső számláiban, a költségek és bevételek elkülönítésének paramétereivel együtt. A közszolgáltatáson kívül eső tevékenységek költségei magukban foglalják az összes közvetlen költséget, a közös költségek arányos részét és a megfelelő tőkemegtérülést. E költségekre nem adható ellentételezés.”
5. a túlkompenzáció elkerülésére és visszafizettetésére hozott intézkedések;
Kérjük az alábbiakat beilleszteni a tervezetbe:
„Ha a kedvezményezett a 2012/21/EU bizottsági határozat 5. cikkének megfelelően meghatározott összeget meghaladó támogatásban részesül, a kedvezményezettnek a túlkompenzációt vissza kell fizetnie. Amennyiben a túlkompenzáció összege nem haladja meg az átlagos éves ellentételezés összegének 10 %-át, a túlkompenzáció átvihető a következő időszakra, és levonható az arra az időszakra fizetendő támogatás összegéből. A kedvezményezett a támogatásról olyan elkülönített elszámolást köteles vezetni, amelyből a 2012/21/EU bizottsági határozat 5. cikkének (2)-(4) bekezdésben meghatározott követelmények ellenőrizhetőek.”
6. hivatkozást a 2012/21/EU bizottsági határozatra;
7. a 2012/21/EU bizottsági határozat 8. cikke szerinti, a feleket terhelő 10 éves iratmegőrzési kötelezettség.