A közlemény célja a válságkezelés mellett a zöld átállás felgyorsítása.
Az Európai Bizottság 2023. március 9-én sajtóközleményben jelentette be, hogy elfogadta az ideiglenes válság- és átállási keretet (Temporary Crisis and Transition Framework, TCTF). A TCTF a korábban hatályos válságkeret (TCF) helyébe lép. A TCTF párhuzamosan került elfogadásra az általános csoportmentességi rendelet módosításával, amelyet szintén március 9-én fogadott el a Bizottság. A TCTF célja az európai zöld megállapodáshoz kapcsolódó ipari tervvel összhangban nulla nettó kibocsátási célt szolgáló gazdaságra való áttérés szempontjából kulcsfontosságú ágazatokban a támogatási intézkedések előmozdítása.
A TCTF új rendelkezései az alábbi célokat szolgálják.
A megújuló energiaforrások bevezetésének további megkönnyítése és az ipar szén-dioxid-mentessé tétele az alábbiak lehetőségének beépítésével:
-
valamennyi megújuló energiaforrás kiépítésének támogatása;
-
a kevésbé kiforrott technológiák, például a megújuló hidrogén, támogatás nyújtása versenypályázat nélkül, feltéve, hogy bizonyos biztosítékok biztosítják az állami támogatás arányosságát; és
-
a kibocsátások jelentős csökkentéséhez vezető beruházások ösztönzése magasabb támogatási felső határok és egyszerűsített támogatási számítások bevezetésével (a támogatást például egyszerűen a beruházási költségek arányában határoznák meg).
A zöld átálláshoz szükséges stratégiai berendezések gyártásába történő beruházások támogatása a nettó nulla kibocsátású gazdaságra való átállás felgyorsítása és a jelenlegi energiaválság leküzdése érdekében:
-
A Bizottság különösen a zöld átmenet szempontjából stratégiai fontosságú ágazatokban a termelői beruházási hiányosságok megszüntetését javasolja. Mindez az amerikai inflációcsökkentő törvény ellensúlyozására kerül bevezetésre, hogy az ezekben az ágazatokban az új befektetések ne Európán kívüli harmadik országokba menjenek.
-
Ezek a beruházások lehetnek: akkumulátorok, szolárpanelek, szélturbinák, hőszivattyúk, elektrolizátorok, valamint szén-dioxid-leválasztást és tárolást szolgáló berendezések gyártása; vagy ezen berendezések gyártásához tervezett és elsődlegesen közvetlen inputként használt kulcsfontosságú alkatrészek gyártása; vagy az előbbiekhez szükséges kritikus fontosságú nyersanyagok előállítása vagy visszanyerése.
-
Bizottság által jóváhagyott támogatási program alapján tagállami hatáskörben nyújtható támogatás maximális összege és intenzitása az adott régió fejlettségétől függ (150/200/350 millió euró és 15/20/35% intenzitás – a magasabb támogatási összegek és intenzitások a kevésbé fejlett régiókban érhetőek el).
-
Az olyan projektek esetében, amelyekhez a fent leírt mértékű támogatás nem elegendő, és harmadik országbeli támogatási ajánlat is rendelkezésre áll, a támogatás növelhető (max. a beruházás 100%-ig) a harmadik országban rendelkezésre álló támogatás mértékéig egyedi bejelentést, alapos vizsgálatot és bizottsági jóváhagyást követően. A támogatásnak hozzá kell járulnia, hogy a beruházás az EU egy hátrányos helyzetű régiójában valósuljon meg (ahol az egy főre jutó GDP az uniós átlag 75%-a alatt van), vagy amelyek legalább három tagállam együttműködésével.
A TCTF elérhető az Unió valamennyi hivatalos nyelvén a Bizottság honlapján.