A rövid lejáratú exporthitel-biztosításról szóló közlemény 2022. január 1-jétől alkalmazandó.

Az Európai Bizottság 2021. december 6-án sajtóközleményben jelentette be, hogy elfogadta a rövid lejáratú exporthitel-biztosításról szóló felülvizsgált közleményt. A rövid lejáratú exporthitel-biztosításról szóló közlemény szabályokat állapít meg (i) annak biztosítására, hogy az exporthitelekhez nyújtott állami támogatás ne torzítsa a magán- és állami (vagy államilag támogatott) exporthitel-biztosítók közötti versenyt, valamint (ii) hogy egyenlő versenyfeltételeket teremtsen a különböző tagállamok exportőrei számára.

Az exporthitelek lehetővé teszik az áruk és szolgáltatások külföldi vevői számára a fizetés elhalasztását. A fizetéshalasztás hitelkockázatot jelent az eladók számára: ennek kiküszöbölésére az eladók biztosítást kötnek (exporthitel-biztosítás).

Az új közlemény többek között módosítja a bizonyos körülmények között állami biztosításra jogosult kis- és középvállalkozások (kkv-k) támogathatósági kritériumait. Míg a korábbi szabályok szerint ez a lehetőség a legfeljebb 2 millió euró éves exportforgalmú kkv-k esetében állt csak fenn, a rövid lejáratú exporthitel-biztosításról szóló új közlemény a küszöbértéket 2,5 millió euróra emelte.

2020 márciusában az Európai Bizottság úgy határozott, hogy ideiglenesen minden országot töröl a rövid lejáratú exporthitel-biztosításokról szóló közlemény szerinti „piacképes kockázatú” országok jegyzékéről. Így a koronavírus-járványhoz kapcsolódó válságra tekintettel szélesebb körben elérhetővé tette az állami rövid lejáratú exporthitel-biztosítást.