Az új iránymutatás 2022. január 1-jén lép hatályba.

Az Európai Bizottság 2021. december 6-án sajtóközleményben jelentette be, hogy elfogadta az új kockázatfinanszírozási iránymutatást.

A 2022. január 1-jétől alkalmazandó iránymutatás egyértelművé teszi és egyszerűsíti azokat a szabályokat, amelyek alapján a tagállamok támogathatják és megkönnyíthetik a forráshoz jutást az európai startupok, kis- és középvállalkozások (kkv-k), valamint közepes piaci tőkeértékű vállalatok számára, ugyanakkor egyenlő versenyfeltételeket biztosít az egységes piacon.

A kockázatfinanszírozási iránymutatás meghatározza, hogy a tagállamok által a kockázatfinanszírozási célú befektetések előmozdítása érdekében nyújtott állami támogatás milyen feltételek mellett nyújtható. A kockázatfinanszírozási támogatásra azért van szükség, mert az innovatív és növekedésorientált vállalkozások üzleti potenciáljuk ellenére finanszírozási nehézségekbe ütközhetnek tevékenységük korai szakaszában – ezt a problémát segít leküzdeni a kockázatfinanszírozási támogatás. A kockázatfinanszírozási iránymutatás lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy bizonyos feltételek mellett áthidalják ezt a finanszírozási hiányt azáltal, hogy – állami támogatás nyújtásával – megfelelően kialakított pénzügyi eszközök és költségvetési intézkedések révén további magánberuházásokat mozgósítsanak a támogatható vállalkozások javára.

A felülvizsgált kockázatfinanszírozási iránymutatás legfontosabb elemei:

  • A finanszírozási hiány elemzésére vonatkozó követelményt a nagyobb kockázatfinanszírozási programokra korlátozza, és a lejáró iránymutatás szabályainál egyértelműbben meghatározza a támogatás indokoltságának alátámasztásához szükséges bizonyítékokat.
  • Egyszerűsített követelményeket vezet be azon programok állami támogatási vizsgálatára vonatkozóan, amelyek kizárólag olyan induló vállalkozásokra és kkv-kra irányulnak, amelyek még nem kezdték meg a kereskedelmi értékesítést.
  • Összehangolja az iránymutatásban szereplő egyes fogalom-meghatározásokat az általános csoportmentességi rendelet fogalmaival az egységes jogalkalmazás és joggyakorlat érdekében.

Az iránymutatás minden olyan kockázatfinanszírozási célú intézkedésre vonatkozik, amely nem tartozik az általános csoportmentességi rendelet hatálya alá. A csoportmentességi rendelet lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy bizonyos feltételek mellett (pl. csak innovatív startupok és kkv-k esetében, valamint kedvezményezettenként legfeljebb 15 millió euró összegben) a Bizottságnak tett előzetes bejelentés nélkül, tagállami hatáskörben hajtsanak végre kockázatfinanszírozási célú állami támogatási intézkedéseket.