A Bizottság negyedik alkalommal fog változtatni az eredetileg idén márciusban elfogadott közlemény szövegén

Az Európai Bizottság 2020. október 2-án konzultáció céljából megküldte a tagállamoknak a koronavírus-járvány gazdasági következményeit enyhíteni hivatott állami támogatásokra vonatkozó keretszabálya, az „állami támogatási intézkedésekre vonatkozó ideiglenes keret a gazdaságnak a jelenlegi COVID19-járvánnyal összefüggésben való támogatása céljából” c. közleménye módosításának javaslattervezetét.

 

A közlemény 4. módosításra vonatkozó tervezet új támogatási jogcímet is tartalmaz, illetve az eddig meglévők szabályaihoz javasol – alapvetően egyszerűsítési szándékokat tükröző – változtatást az alábbiak szerint.

1. Figyelembe véve a koronavírus-járvány teremtette gazdasági helyzet alakulását, a Bizottság további hat hónappal, 2021. június 30-ig meghosszabbítaná a közlemény hatályát. A szövegjavaslat utal az esetleges további hosszabbítás lehetőségére, amelynek szükségességét a 2021. június 30-i lejárat előtt újra megvizsgálná a Bizottság.

2. A javaslat szerint a 3.11 szakasz (feltőkésítési támogatások) feltételeit is pontosítja, és egyszerűsíti az államnak a vállalatokból való kivonulására vonatkozó szabályokat.

3. A tervezet új támogatási jogcímre is javaslatot tesz, amely a bevételekkel nem fedezett fix költségek támogatását tenné lehetővé. A közlemény hatályos szövege egy új 3.12. szakasszal egészülne ki, melynek alapján a tagállamok támogatási programok keretében a programban meghatározott egyes régiókban, ágazatokban, illetve méretkategóriájú vállalkozások számára nyújthatnak támogatást vissza nem térítendő támogatás, garancia és kölcsön formájában, amennyiben az érintett vállalkozások bevétele az elmúlt év hasonló időszakához képest legalább 30 százalékkal visszaesett. A javaslat értelmében az elszámolható költségek az olyan bevételekkel nem fedezett fix költségek, amelyek 2020. szeptember 1. és 2021. június 30. között merültek fel. Az ezekhez igényelhető támogatás maximális összege 2 millió euró vállalkozásonként; a maximális támogatási intenzitás vállalatmérettől függően alakul (mikro- és kisvállalkozás esetében 70%, minden más esetben 50%). 

A Bizottság sajtóközleménye itt érhető el: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_20_1805