A Bizottság harmadszor változtatna a márciusban elfogadott közlemény szövegén
Az Európai Bizottság 2020. június 12-én kezdeményezte a koronavírus-járvány gazdasági következményeit enyhíteni hivatott állami támogatásokra vonatkozó keretszabályának, az „állami támogatási intézkedésekre vonatkozó ideiglenes keret a gazdaságnak a jelenlegi COVID19-járvánnyal összefüggésben való támogatása céljából” c. közleményének a módosítását.
A Bizottság által javasolt változtatások a következők:
1. A Bizottság elvi szinten rögzítené a közleményben, hogy amennyiben a bejelentett támogatásnak a belső piacra gyakorolt negatív hatásai nyilvánvalóan súlyosabbak, mint a pozitív hatások, a Bizottság nem hagyja jóvá a bejelentett intézkedést. Ilyen – nem jóváhagyható – esetként rögzítené a közlemény azt, ha a támogatás feltételéül a tagállam előírná termelési kapacitás vagy tevékenység áthelyezését az EGT egyik tagállamából a másikba.
2. A közlemény hatályos szövege szerint a 3.1., 3.2., 3.3., 3.6., 3.7. és 3.8. szakasz szerinti támogatások nem nyújthatók olyan vállalkozásnak, amely 2019. december 31-én nehéz helyzetben volt. A módosítás enyhítene ezen a korlátozáson, mivel a javaslat értelmében kisvállalkozásoknak (beleértve a mikrovállalkozásokat) csak akkor nem lenne nyújtható a közlemény szerint jóváhagyott támogatási intézkedések alapján, ha folyamatban van ellenük felszámolási vagy csődeljárás, továbbá ha megmentési támogatást még nem fizette vissza vagy ha még szerkezetátalakítási terv hatálya alá tartozik.
3. A javaslat szerint a 3.2. és 3.3. szakasz szerinti támogatásoknál nem csak a hatályos szöveg szerinti 2020. január 1-jei referenciarátát, hanem a támogatási intézkedés bejelentéskor érvényes referenciarátát is figyelembe lehet venni a 3.2. és 3.3. szakasz szerinti kedvezményes kezességvállalási díj, illetve kamat meghatározásához.
4. A 3.10. szakasz szerinti bértámogatások esetén a Bizottság javaslata tisztázza, hogy a jogcím alkalmazható önfoglalkoztatók (egyéni vállalkozók) támogatására is.
5. A 3.11. szakasz szerinti feltőkésítési támogatásoknál a Bizottság pontosítja a szabályozást. Egyrészt, ha az állam a minimális kiszállási árnál alacsonyabb áron adja el a részesedését, a vállalatvezetésre vonatkozó korlátozó feltételek (pl. felvásárlási, osztalékfizetési korlátozások) a tőkeinjekciótól számított legalább négy évig fennmaradnak. Másrészt pedig, ha a tőkebefektetésre a pari passu feltételeket közelítő körülmények között kerül sor (azaz a tőkeinjekció jelentős magánbefektetői részvétellel párosul hasonló feltételek mellett), a vállalatvezetési és egyéb korlátozások sokkal enyhébbek lesznek, amennyiben a Bizottság a javaslatot a jelen formájában fogadja el.
A Bizottság sajtóközleménye itt érhető el: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_20_1054