Az Európai Bizottság szlovák dekarbonizációs programokat hagyott jóvá

Publikálva: 2022. október 12.

Az intézkedések a Modernizációs Alapból és az RRF-ből kerülnek finanszírozásra.

Az Európai Bizottság 2022. október 10-én sajtóközleményben jelentette be, hogy jóváhagyott két szlovák intézkedést, amelyek bizonyos, az uniós kibocsátás-kereskedelmi rendszer (Emissions Trading System, ETS) hatálya alá tartozó vállalatoknak nyújtanak támogatást a termelési folyamataik dekarbonizálására és energiahatékonyságuk javítására. A két program együttes költségvetése több, mint 1,1 milliárd euró.

Szlovákia az egyik intézkedést a Modernizációs Alap, a másikat az RRF (Recovery and Resilience Facility – Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz) forrásaiból finanszírozza (RRF – 357,4 millió euró; Modernizációs Alap – 750 millió euró). A programok hozzájárulnak a RePowerEU terv célkitűzéseihez, többek között az orosz fosszilis energiahordozóktól való függőség csökkentéséhez, illetve a zöld átmenet felgyorsításához az európai zöld megállapodással összhangban.

Az intézkedések kedvezményezettjei az EU ETS hatálya alá tartozó ágazatokban tevékenykedő vállalatok lesznek, amelyek közé többek között az energiaintenzív iparágak tartoznak (pl. finomítók, acélművek, nehézfémek, építőipari és vegyipari termékek előállításával foglalkozó vállalatok). Az ETS-t 2005-ben hozta létre az Unió az ipari tevékenységek miatt keletkező káros anyagok kibocsátásának csökkentése érdekében. Az ETS meghatároz egy szén-dioxid kibocsátási küszöböt, és ha a vállalatok ezt túllépik, akkor csak szén-dioxid kvótákért cserébe szennyezhetik a levegőt. Ezekért pedig aukciókon fizetniük kell, így motiváltak abban, hogy minél alacsonyabb legyen a kibocsátásuk. A kvóta úgy működik, hogy egy CO2-egység egy tonna szén-dioxid kibocsátását engedélyezi. A fel nem használt kvótákat a vállalatok eladhatják.

A támogatott intézkedések közé tartoznak többek között villamosítási projektek, valamint ipari hulladékhő hasznosítására irányuló technológiák telepítése. A támogatásra a potenciális kedvezményezettek nyílt és megkülönböztetésmentes versenyeztetési eljárás keretei között pályázhatnak. A tender résztvevőit két szempont alapján rangsorolják:

1. a kért támogatás összege CO2-egység/tonna kibocsátás elkerülésére; és

2. az általános CO2 kibocsátás elkerülésének mértéke.

A pályázati időszak 2022-től 2028-ig tart. A programok várhatóan évi 5,233 millió tonna szén-dioxid kibocsátást fognak megelőzni, hozzájárulva Szlovákia zöld átállási tervéhez (Fit for 55 – 2030-ra legalább 55%-kal csökkentett szén-dioxid-kibocsátás az 1990-es adatokhoz képest).

A Bizottság a 2022. évi éghajlatvédelmi, a környezetvédelmi és energetikai állami támogatásokról szóló iránymutatás és az EUMSz 107. cikk (3) bekezdés c) pontja (egyes gazdasági tevékenységek vagy gazdasági területek fejlődését előmozdító támogatás, amennyiben az ilyen támogatás nem befolyásolja hátrányosan a kereskedelmi feltételeket a közös érdekkel ellentétes mértékben) alapján hagyta jóvá a szlovák programokat.

A jóváhagyó határozatok a Bizottság versenypolitikai honlapján lesznek elérhetőek a bizalmas információk törlését követően az SA.102385 (RRF program) és az SA.102388 (Modernizációs Alap program) ügyszámokon.

Menü

Főoldal

Navigáció