A módosítás elsődleges célja a zöld és digitális átállás további előmozdítása és felgyorsítása.
Az Európai Bizottság 2023. március 9-én sajtóközleményben jelentette be, hogy elfogadta az általános csoportmentességi rendelet (General Block Exemption Regulation, a továbbiakban: GBER) módosítását, amely többek között hozzájárul, hogy a tagállamok az európai zöld megállapodáshoz kapcsolódó ipari tervvel összhangban nyújtsanak támogatásokat.
A GBER szerint a tagállamok saját hatáskörben, előzetes bizottsági jóváhagyás nélkül nyújthatnak támogatást, amennyiben ez a rendelet szabályaival összhangban történik.
A módosítással a Bizottság megteremti az összhangot a GBER és egyéb állami támogatásokról szóló iránymutatások között. Továbbá, az új GBER nagyobb rugalmasságot biztosít a tagállamok számára abban, hogy támogatási intézkedéseket tervezzenek és hajtsanak végre olyan ágazatokban, amelyek kulcsfontosságúak az éghajlat-semlegességre való áttérés szempontjából. Mindezzel pedig hozzájárul a nulla nettó szén-dioxid kibocsátási célt szolgáló gazdaságra való átálláshoz.
Mindemellett a módosítás hozzájárul az orosz-ukrán háborúból eredő gazdasági hatások kezeléséhez is, valamint segíti a koronavírus-járvány és a magas energiaárak által is sújtott európai gazdaság fellendülését.
A rendelet legfontosabb módosításai a következők:
az egyedi, ágazatspecifikus felülvizsgálat által nem érintett támogatási jogcímek bejelentési határértékei az inflációs környezetre való tekintettel általánosan 10%-kal nőnek;
a kkv-knak nyújtott támogatások közé bekerül két, az energiaválság hatásait kezelni hivatott, állami beavatkozások formájában nyújtott támogatási kategória: az egyik a mikrovállalkozásoknak villamosenergia-, gáz- vagy hőellátásukkal kapcsolatban nyújtott támogatás, a másik pedig a kkv-knak a földgázból vagy villamos energiából előállított villamos energia, gáz vagy hő beszerzésével kapcsolatos, az orosz-ukrán háborút követő áremelkedések hatásának enyhítését célzó támogatás;
kedvezőbb K+F szabályok;
a környezetvédelmi és energiaügyi támogatási lehetőségek kibővültek, könnyebben megvalósíthatók lesznek a dekarbonizációs projektek, valamint az energiahatékonyság növelésére irányuló beruházások is;
a környezetvédelmi, valamint kutatás-fejlesztési és innovációs támogatások előmozdítása érdekébe a bejelentési küszöbértékek jelentősen növekedtek, nagyobb összegű támogatás nyújtható e területen tagállami hatáskörben;
a Bizottság egyszerűsítette a kockázatfinanszírozási támogatások szabályait; és
a jogbiztonság és a szabályozási stabilitás érdekében a Bizottság 2026 végéig meghosszabbította az általános csoportmentességi rendelet hatályát.
A GBER módosítása a Bizottság honlapján elérhető jelenleg angol nyelven. A rendelet a következő hetekben kerül majd formálisan elfogadásra azt követően, hogy elkészül a szöveg fordítása az EU valamennyi hivatalos nyelvén. A rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép majd hatályba.