A támogatási intézkedés a bank tőkéjét biztosítja.
Az Európai Bizottság 2023. január 31-én sajtóközleményben jelentette be, hogy az uniós állami támogatási szabályok alapján jóváhagyott egy román intézkedést, amely a Román Beruházási és Fejlesztési Bank létrehozására irányul. A bank célja a gazdasági és társadalmi fejlődés, a versenyképesség, és az innováció támogatása a román gazdaságban.
Románia 1,6 milliárd euró (7,9 milliárd román lej) kezdőtőkével hozta létre a bankot teljes mértékben állami tulajdonú jogalanyként, a Román Nemzeti Bank felügyelete alatt. A tulajdonosi jogokat a román pénzügyminisztérium gyakorolja.
A támogatás formái a következők: 608 millió euró összegű tőkeinjekció, amelyből 10 millió euró előreláthatólag majd 2024-ben fog rendelkezésre állni a helyreállítási és rugalmassági eszköz (RRF) keretében; 1,4 millió euró összegű vissza nem térítendő támogatás; valamint 992 millió euró értékű állami kezességvállalás.
A bank feladata piaci hiányosságok kezelése, valamint a gazdasági fejlődés és a befektetési lehetőségek támogatása. Olyan területeken biztosít finanszírozást, ahol nem áll rendelkezésre elegendő piaci forrás. Különösen a kis- és középvállalkozások – beleértve a mikrovállalkozásokat és az induló vállalkozásokat – tervezi finanszírozni.
A Bizottság közvetlen a Szerződés alapján vizsgálta és hagyta jóvá az intézkedést. Az EUMSZ 107. cikk (3) bekezdés c) pontja alapján arra jutott, hogy az intézkedés összeegyeztethető a belső piaccal az alábbi okokból kifolyólag:
megkönnyíti bizonyos gazdasági tevékenységek fejlődését számos olyan ágazatban, amelyek alapesetben nehezen jutnának piaci finanszírozáshoz;
szükséges, megfelelő és arányos, mivel piaci hiányosságok kezelését szolgálja; illetve
nem jár indokolatlan versenytorzító hatással. A piaci hiányosságokra irányuló finanszírozás nem jár azzal a kockázattal, hogy esetlegesen magánbefektetők szorulnának ki a piacról.