Az intézkedések hidrogén segítségével csökkentik a szén-dioxid kibocsátást.
Az Európai Bizottság 2022. október 3-án és 4-én sajtóközleményben jelentette be, hogy jóváhagyott két német intézkedést, amelyek dekarbonizációhoz járulnak hozzá hidrogén segítségével. Mindkét intézkedés illeszkedik az európai zöld megállapodás és az európai hidrogénstratégia célkitűzéseihez, továbbá a RePowerEU tervvel összhangban csökkentik az orosz fosszilis energiahordozóktól való függőséget, illetve a zöld átmenet felgyorsítását.
A Bizottság a 2022. évi éghajlatvédelmi, a környezetvédelmi és energetikai állami támogatásokról szóló iránymutatás (Guidelines on State aid for climate, environmental protection and energy 2022, CEEAG) és az EUMSz 107. cikk (3) bekezdés c) pontja (egyes gazdasági tevékenységek vagy gazdasági területek fejlődését előmozdító támogatás, amennyiben az ilyen támogatás nem befolyásolja hátrányosan a kereskedelmi feltételeket a közös érdekkel ellentétes mértékben) alapján vizsgálta a német programokat. Németország eredetileg mindkét projektet egy hidrogéntechnológiákkal és -rendszerekkel foglalkozó IPCEI (Important Projects of Common European Interest) részének szánta. Viszont a projektek elsődleges célja az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését célzó technológiák alkalmazása – ami a környezetvédelmi iránymutatás egyik támogatási kategóriája –, ezért a Bizottság úgy döntött, hogy a CEEAG alapján fogja értékelni őket.
Az első intézkedés költségvetése 134 millió euró, kedvezményezettje a BASF (Badische Anilin- und Soda Fabrik) vegyipari vállalat. A támogatás megújuló hidrogén előállítására irányul, célja a vegyipari gyártási folyamatok szén-dioxid-mentesítése és a hidrogén szállítási ágazatban való felhasználásának előmozdítása (pl. hidrogénüzemű teherautók vagy buszok által). A projekt keretei közt a BASF vissza nem térítendő támogatásban részesül, amelyből a vállalat ludwigshafeni telephelyén egy nagyméretű elektrolízisüzem fog épülni évi 54 MW termelési kapacitással. Az üzem a tervek szerint évente 5000 tonna megújuló hidrogént és 40 000 tonna oxigént állít elő. Az elektrolízisüzem a várhatóan 2025-ben kezdi meg működését. A projekt eredményeként az üzem a tervezett működési ideje alatt előreláthatólag 565 305 tonnával kevesebb szén-dioxidot bocsát ki, ahhoz képest, mintha a beruházást nem valósították volna meg. Az üvegházhatású gázok kibocsátásának maximális csökkentése érdekében hidrogént kizárólag megújuló forrásokból származó villamos energiával állítanak majd elő.
A második intézkedés költségvetése 1 milliárd euró, kedvezményezettje a Salzgitter Flachstahl GmbH acélipari vállalat. A támogatás acélipari gyártási folyamatok dekarbonizációját szolgálja. A támogatás formája vissza nem térítendő, amelyből a vállalat Salzgitterben (Alsó-Szászország) található telephelyén egy direkt redukciós üzemet és egy elektromos ívkemencét épít. Ez lehetővé teszi a fosszilis energiahordozók hidrogénnel való helyettesítését, így elkerülhető a szén-dioxid kibocsátás jelentős része. Az új létesítménnyel a termelési kapacitás nem nő, csak a gyártási folyamatok válnak zöldebbé. Az intézkedés egy nagyméretű (100 MW) elektrolízisüzem építését és telepítését is támogatja, amely évente körülbelül 9000 tonna megújuló hidrogént állít majd elő. A tervek szerint a projekt 2026-ra készül el, és évente 3,6 millió tonnával fogja csökkenteni a telephely szén-dioxid kibocsátása. E projekt esetén is hidrogént kizárólag megújuló forrásokból származó villamos energiával állítanak majd elő.