Az Európai Bizottság egészségügyi közös európai érdeket szolgáló fontos projektet (IPCEI) hagyott jóvá

Publikálva: 2024. május 30.

Az első, egészségügyi ágazatban – hat tagállam együttműködésével – megvalósuló IPCEI projekt közel 1 milliárd eurós állami támogatását hagyta jóvá az Európai Bizottság.

Az Európai Bizottság 2024. május 28-án sajtóközleményben jelentette be, hogy jóváhagyta a hat tagállam (Belgium, Franciaország, Magyarország, Olaszország, Szlovákia és Spanyolország) által közösen előkészített és bejelentett „IPCEI Medi4Cure” elnevezésű projektet, amelynek keretében a részes tagállamok 1 milliárd euró közfinanszírozást biztosítanak, amely várhatóan további 5,9 milliárd euró magánberuházást eredményez. Az IPCEI részeként 13, egy vagy több tagállamban tevékenykedő vállalkozás – köztük 9 kis- és középvállalkozás – 14 kiemelkedően innovatív alprojektben vesz részt.

A 13 résztvevő között kettő magyar cég is található: a Biotalentum és a Richter Gedeon Nyrt.

Ez az első egészségügyi tárgyú IPCEI-projekt, amelyet a 2021. évi állami támogatásról szóló IPCEI-közlemény alapján hagytak jóvá. A közlemény meghatározza azokat a kritériumokat, amelyek alapján több tagállam támogathatja az EU számára stratégiai jelentőségű transznacionális projekteket. A közlemény célja a tagállamok ösztönzése, hogy támogassák azokat a rendkívül innovatív projekteket, amelyek egyértelműen hozzájárulnak a gazdasági növekedéshez, a munkahelyteremtéshez és a versenyképesség növeléséhez. Az IPCEI-közlemény lehetővé teszi a tagállamoknak, hogy állami támogatásban részesítsenek olyan projekteket, amelyek nem valósultak volna meg normál piaci körülmények között a túl nagy kockázatuk miatt. Így az IPCEI hozzájárul ahhoz, hogy áttörést jelentő innováció meg tudjon valósulni. Ezzel egyidejűleg azt is biztosítja, hogy az Unió gazdaságának egésze profitáljon a beruházásokból, és a verseny esetleges korlátozása minimális szinten maradhasson.

Az IPCEI Med4Cure olyan kutatási és fejlesztési projekteket érint, amelyek a gyógyszeripari értéklánc minden kulcsfontosságú lépését lefedik: a sejtek, szövetek és egyéb minták gyűjtésétől és vizsgálatától kezdve az áttörést jelentő terápiák fenntartható gyártási technológiáin át, beleértve a személyre szabott kezeléseket, egészen a fejlett digitális technológiák alkalmazásáig.

A projekt célja az orvostudományi fejlesztések felgyorsítása, és az EU egészségügyi iparának rugalmasságának elősegítése a gyógyszerkutatás fokozásával, különösen a ritka betegségek területén, valamint innovatív és fenntarthatóbb gyógyszergyártási folyamatok kifejlesztése révén. A Bizottság értékelése szerint ezek a fejlesztések javítani fogják az egészségügyi ellátás minőségét, és növelik az EU felkészültségét az új egészségügyi veszélyekkel szemben, miközben hozzájárulnak a zöld átmenethez.

A projekt zárását 2036-ra tervezik, az egyes elemek és az érintett vállalkozások tekintetében eltérő ütemezéssel. A projekt kapcsán a részt vevő tagállamok álláspontja szerint várhatóan mintegy 6 000 közvetlen és közvetett munkahely jön létre.

A Bizottság megállapította, hogy az IPCEI Med4Cure teljesíti az IPCEI-közleményben előírt feltételeket, és az alábbi következtetésekre jutott:

Menü

Főoldal

Navigáció