Az Európai Bizottság az uniós egységes piacon belüli külföldi támogatásokról szóló koncepcionális szabályokat felvázoló dokumentumot fogadott el

Publikálva: 2020. július 13.

Az úgynevezett Fehér Könyv középpontjában az egységes piacon kialakítandó egyenlő versenyfeltételek állnak, és kiemelten foglalkozik a külföldi támogatások versenytorzító hatásaival

Az Európai Bizottság 2020. június 17-én elfogadott egy Fehér Könyvet a külföldi támogatások belső piaci hatásairól, melynek alapján az abban vázolt szabályozási koncepciókról szeptember 23-ig tartó nyilvános konzultáció indul. A folyamat célja, hogy a Bizottság feltérképezze a jövőbeli szabályokkal kapcsolatos elképzeléseket annak biztosítása érdekében, hogy a külföldi támogatások ne rontsák az egyenlő versenyfeltételeket az európai egységes piacon. A Bizottság a konzultáció eredményeként jogalkotási javaslatot fog tenni.

A Fehér Könyv több javaslatot is megfogalmaz – ezeket moduloknak nevezi –, amelyek szavatolni hivatottak az egyenlő versenyfeltételek védelmét, valamint hozzájárulnak az európai vállalkozások globális versenyképességéhez. A modulok jelentik a majdani szabályozás koncepcionális alapját.

1. Az első modul az EU-ban tevékenykedő vállalatok külföldi támogatásaival foglalkozik, és olyan külföldi szubvenciókra fókuszál, amelyek általános torzulásokat idéznek elő a piacok működésében. Ennek kiküszöbölésére a Bizottság egy általános piaci felügyeleti rendszert hozna létre, és külföldi szubvenció csak akkor járhatna következmények nélkül, ha annak igazolhatóan olyan pozitív hatásai vannak, amelyek meghaladják a piaci torzulás okozta hátrányt. Ellenkező esetben a felügyeleti szerv (a Bizottság) intézkedéseket rendelhetne el a torzulás hatásának orvoslása érdekében.

2. A második modul azokra a harmadik országok által nyújtott támogatásokra fókuszál, amelyek megkönnyítik európai cégek felvásárlását. Itt a Bizottság egy előzetes bejelentési mechanizmust írna elő, azaz a külföldi cégeknek egy bizonyos összeghatár felett hivatalosan be kellene jelenteniük az illetékes felügyeleti hatóságnak az akvizíciós szándékukat, és a tranzakciókat mindaddig nem véglegesíthetnék, amíg a Bizottság vizsgálata tart. Amennyiben torzító hatást állapít meg a Bizottság, úgy kötelezné a felvásárlót annak orvoslására, végső esetben pedig megtilthatná a felvásárlást.

3. A harmadik modul olyan külföldi szubvenciókra vonatkozik, amelyek torzuláshoz vezetnek a közbeszerzési eljárások kapcsán.

2020. szeptember 23-a után a Bizottság összegzi a tapasztalatokat és annak alapján – 2021 folyamán – konkrét jogalkotási javaslatot fog előterjeszteni a témában.

Közleményében Margrethe Vestager ügyvezető alelnök és versenypolitikáért felelős biztos kiemelte, hogy Európa prosperitása szempontjából kulcsfontosságú az egységes piac, ami csak akkor működik jól, ha egyenlő feltételek állnak fenn. Ezért is prioritás a Bizottság számára, hogy a külföldi támogatások egységes piacon belüli torzító hatásait kiküszöbölje.

Vestager rámutatott, hogy az európai gazdaság nyitott és szorosan összefonódott a világ más részeivel. Ugyanakkor leszögezte, hogy ébernek kell lenni, és egy erős európai gazdaság megtartása érdekében szükség van a megfelelő eszközökre annak biztosítására, hogy a külföldi szubvenciók ne torzítsák a belső piacot. Ehhez pedig nem elegendőek az EU állami támogatási szabályai, hiszen azok csak a tagállamok által nyújtott támogatásokra vonatkoznak, de nem terjednek ki a harmadik országok által nyújtott támogatásokra.

A Bizottság angol nyelvű sajtóközleménye itt, a Fehér Könyv pedig itt érhető el.

 

Menü

Főoldal

Navigáció