A támogatás hozzájárul az acélgyártás dekarbonizációjához.
Az Európai Bizottság 2023. február 17-én sajtóközleményben jelentette be, hogy jóváhagyta az ArcelorMittal Hamburg GmbH 55 millió eurós támogatását. Németország egy megújuló hidrogénnel működő, fenntartható acél előállítására szolgáló mintaüzem építéséhez nyújt állami forrást. A Bizottság értékelése szerint az intézkedés hozzájárul az EU hidrogénstratégiájának és az európai zöld megállapodás céljainak eléréséhez, segít csökkenteni az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függőséget, és a REPowerEU tervvel összhangban a zöld átmenetet gyorsítja fel.
Az 55 millió eurós támogatást Németország vissza nem térítendő formában nyújtja, amelyből az ArcelorMittal egy 100%-ban megújuló hidrogént használó gyártóegységet épít Hamburgban. A projekt fő célja, hogy részben dekarbonizálja a vállalat hamburgi acéltermelését.
Az új létesítmény történelmi jelentőségű lépésnek számít a karbonsemleges acélgyártás irányába, és elvezethet az egész Európai Unióra kiterjedő acélgyártás dekarbonizációjához. A támogatás feltételeként a kedvezményezett kötelezettséget vállalt arra, hogy megosztja műszaki know-how-ját más európai acélgyártókkal. Az üzem a tervek szerint 2026-ban kezdheti meg működését. A projekt várhatóan évente 700 000 tonna szén-dioxid kibocsátását előzi meg a hagyományos acélgyártáshoz viszonyítva.
A Bizottság az intézkedést a 2022. évi éghajlatvédelmi, a környezetvédelmi és energetikai állami támogatásokról szóló iránymutatás (Guidelines on State aid for climate, environmental protection and energy 2022, CEEAG), valamint az uniós állami támogatási szabályok, különösen az EUMSZ 107. cikk (3) bekezdésének c) pontja alapján értékelte, amely lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy meghatározott feltételek mellett támogassák bizonyos gazdasági tevékenységek fejlődését.
A Bizottság megállapította, hogy a projekt egy környezetszennyező ágazatban vezet be innovatív technológiát a szén-dioxid kibocsátás csökkentésére. A Bizottság továbbá kiemelte, hogy az intézkedésnek korlátozott hatása van az EU-n belüli versenyre és kereskedelemre, azonban különösen szükséges az európai acélgyártás dekarbonizációja érdekében, hiszen az ArcelorMittal beruházására a támogatás nélkül nem került volna sor.
A jóváhagyó határozat a Bizottság versenypolitikai honlapján lesz elérhető az SA.63733 ügyszámon.