A felülvizsgált keretszabály az Európai Bizottság által 2019-ben kezdeményezett ún. fitness check, azaz célravezetőségi vizsgálat részeként indított értékelés eredményeinek figyelembevételével került elfogadásra.
Az Európai Bizottság 2022. október 19-én sajtóközleményben jelentette be, hogy elfogadta a kutatáshoz, fejlesztéshez és innovációhoz nyújtott állami támogatásokról szóló felülvizsgált keretszabályra vonatkozó közleményt (a továbbiakban: a 2022. évi KFI keretszabály), amely meghatározza azokat a szabályokat, amelyek alapján a tagállamok – az egyenlő versenyfeltételek biztosítása mellett – állami támogatást nyújthatnak a vállalkozások kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységeihez. A 2022. évi KFI keretszabály – mely többek között hozzájárul az EU zöld és digitális átállással kapcsolatos stratégiai célkitűzéseihez – 2022. október 19-én lépett hatályba.
A KFI keretszabály célja, hogy elősegítse azokat a kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenységeket, amelyek a piaci hiányosságok miatt állami támogatás nélkül nem valósulnának meg. Lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy bizonyos feltételek mellett biztosítsák a szükséges ösztönzőket a vállalatok és a kutatói közösség számára e tevékenységek beruházások elvégzéséhez. A keretszabály a technológiai semlegesség elvét alkalmazza, és így minden technológiára, iparágra és ágazatra vonatkozik annak biztosítása érdekében, hogy a szabályok ne írják elő előre, hogy mely kutatási utak vezetnének új megoldásokhoz az innovatív termékek, eljárások és szolgáltatások számára.
A célravezetőségi vizsgálat arra a következtetésre jutott, hogy a kutatásra, fejlesztésre és innovációra vonatkozó 2014. évi állami támogatási szabályok összességében eredményesek és hatékonyak voltak. Szükség van azonban néhány célzott frissítésre, amelyek tükrözik a gazdaság és technológia fejlődését.
A felülvizsgált KFI keretszabály számos kiigazítást tartalmaz: i) a 2014-es KFI keretszabály alkalmazása során szerzett tapasztalatok szabályokba ültetése érdekében, ii) a szabályozási, gazdasági és technológiai fejlemények lekövetése érdekében, valamint iii) a vonatkozó szabályok aktuális uniós szakpolitikai prioritásokhoz igazítása érdekében. Ezek a következők:
A KFI keretszabály alapján támogatható kutatási és innovációs tevékenységek fogalmainak aktualizálása, különösen a digitális technológiák és a digitalizációhoz kapcsolódó tevékenységek (pl. szuperszámítógépek, kvantumtechnológiák, blokklánc, mesterséges intelligencia, kiberbiztonság) tekintetében. Ennek célja, hogy a tagállamok és az érdekelt felek számára jogbiztonságot nyújtson, miközben megkönnyíti a KFI beruházásokat, amelyek lehetővé teszik az EU digitális átalakulását.
A tesztelési és kísérleti infrastruktúrák állami támogatásának lehetővé tétele annak érdekében, hogy biztosított legyen az élvonalbeli és áttörést jelentő technológiák gyors fejlesztése és esetleges bevezetése, különösen a kis- és középvállalkozások számára. Mindez ugyanakkor elősegíti az EU gazdaságának zöld és digitális átállását, és hozzájárul az új európai innovációs menetrendhez.
Egyes szabályok egyszerűsítése a KFI keretrendszer gyakorlati alkalmazásának megkönnyítése, valamint a vállalkozások és a hatóságok esetleges túlzott adminisztratív terheinek enyhítése érdekében. Így például az új szabályok egyszerűsített mechanizmust vezetnek be az állami támogatási szabályok alapján támogatható kutatási és fejlesztési projektek közvetett költségeinek meghatározására.
Biztosítékok megfogalmazása abból a célból, hogy a támogatás a szükséges mértékre korlátozódjon, és ne vezessen a verseny indokolatlan torzulásához.
Fontos megjegyezni, hogy a KFI keretszabály rendelkezéseit az általános csoportmentességi rendelet egészíti ki, amely olyan előzetes összeegyeztethetőségi feltételeket határoz meg, amelyek alapján a tagállamok a Bizottságnak történő előzetes bejelentés nélkül is alkalmazhatnak állami támogatási intézkedéseket.