Az adatok a normalizálódás irányába mutatnak.
Az Európai Bizottság 2025. április 8-án közzétette a 2023-as évre vonatkozó éves állami támogatási jelentését (State Aid Scoreboard), amely azt mutatja be, hogy a tagállamok mekkora összegben nyújtottak (fizettek ki) állami támogatást, és milyen célokra.
2023-ban a 27 uniós tagállam összesen 186,78 milliárd euró értékű állami támogatást nyújtott. Ez az összeg az adott évben ténylegesen kifizetett (nem az odaítélt) támogatásokat tartalmazza, és az EU27 GDP-jének 1,09%-át teszi ki. Ez 23%-kal alacsonyabb a 2022-ben kifizetett 243,27 milliárd eurónál.
A kiadások csökkenését főként a Covid–19 világjárvány és az ukrajnai orosz invázió miatt bevezetett átmeneti válságintézkedések fokozatos megszűnése okozta. Ez arra utal, hogy 2023-ban a tagállami támogatásnyújtási gyakorlat elkezdett normalizálódni, és nem a válságkezelés volt a középpontban. A támogatások mindössze 27%-át nyújtották a tagállamok a válságokhoz kapcsolódó átmeneti szabályok alapján: 39,45 milliárd eurót (21%) az ukrán válság okán kiadott ideiglenes válság- és átállási keret, és 10,55 milliárd eurót (6%) a Covid-19 miatti átmeneti közlemény keretei között.
Nem válságkezelési célra a tagállamok 136,78 milliárd eurót fordítottak (73%-a az intézkedéseknek), ebből főként környezetvédelemre és energetikára (a nem válságcélú intézkedések 40%-a volt környezetvédelmi), így ez a támogatási kategória maradt továbbra is a legnépszerűbb, hasonlóan a korábbi évek gyakorlatához.
A csoportmentességi rendeletek hatálya alá tartozó támogatások aránya 2023-ban továbbra is magas maradt: az összes állami támogatási intézkedés 88%-a (válságtámogatás nélkül 93%) tagállami hatáskörben, előzetes bizottsági bejelentés nélkül, valamelyik csoportmentességi rendelet hatálya alatt került végrehajtásra. Ugyanakkor a csoportmentesített támogatások összege csupán 70,53 milliárd euró volt, amely az összes kiadás 38%-ának felel meg. Tehát a tagállamok az alacsonyabb támogatási összegű, egyszerűbb intézkedéseiket saját hatáskörben, előzetes bizottsági bejelentés és jóváhagyás nélkül hajtják végre, míg a magasabb komplexitású, nagyobb összegű támogatásaikhoz a Bizottság előzetes engedélyét kérik.
Magyarország 2023-ban GDP arányosan az EU-n belül a legtöbb állami támogatást nyújtotta (2023. évi GDP 2,9%-a), ez azért összegszerűen messze elmarad a nagyobb tagállamoktól, de meghaladja a szomszédos, nagyobb népességű Románia kiadásait. Magyarország a támogatásai hozzávetőleg kétharmadát az ideiglenes válság- és átállási keret alapján nyújtotta, ezzel 2023-ban az egyedi olyan tagállammá vált, ahol a válságintézkedésekre fordított kiadások meghaladják a nem válságcélú intézkedések összegét.
A jelentés elérhető a Bizottság Versenypolitikai Főigazgatóságának honlapján.