Az Európai Bizottság 5 milliárd eurós francia exporthitel-biztosítási támogatási programot hagyott jóvá

Publikálva: 2025. május 13.

Az intézkedést az utóbbi idők turbulens amerikai vámpolitikája hívta életre.

Az Egyesült Államok 2025. április 2-án 20%-os vámot jelentett be minden, az EU-ból érkező élelmiszeripari termékre, többek között különböző szeszesitalokra is. Ez a vám a tervek szerint április 9-én lépett volna hatályba, de ideiglenesen 10%-ra csökkentették és 90 napra felfüggesztették, így bevezetése jelenleg július 8-án várható. Donald Trump amerikai elnök emellett azzal fenyegetőzött, hogy 200%-os vámot vet ki az uniós borokra, pezsgőkre és más alkoholtartalmú italokra, ha az EU megvámolja amerikai whisky importját.

Válaszul a vámok okozta fenyegetésre és bizonytalanságra, Franciaország egy támogatási programot jelentett be a Bizottságnak jóváhagyásra.

Az Európai Bizottság 2025. május 8-án sajtóközleményben jelentette be, hogy jóváhagyta az 5 milliárd eurós francia exporthitel viszontbiztosítási (olyan biztosítás, amelyet egy biztosító kockázatkezelési céllal egy másik biztosítótól megvásárol és ezáltal saját kockázatát csökkenti) támogatási programot, amelyet Franciaország egy már létező viszontbiztosítási rendszer – Cap Francexport – részeként hajt végre. A program alapján a francia állam piaci alapon nem biztosítható exporthitelekhez kínál biztosítást az adott exportügylet fizetési kötelezettségeivel kapcsolatos kereskedelmi vagy politikai kockázatra. Az intézkedés célja, hogy a bor- és szeszesital-exportőrök számára lehetővé tegye az Egyesült Államokba irányuló exportot egy rövid lejáratú állami kezességvállaláson alapuló viszontbiztosítási mechanizmuson keresztül. A program 2025. május 8. és 2025. július 8. között működik.

A Bizottság a támogatási intézkedést a rövid lejáratú exporthitel közlemény alapján értékelte és hagyta jóvá. A közlemény azokat a feltételeket tartalmazza, amely alapján a tagállamok két évnél rövidebb kockázatviselési idejű exporthitel-biztosítást nyújthatnak. Fontos kiemelni, hogy a közlemény alapján nyújtható támogatás nem minősül exporttámogatásnak. Az uniós állami támogatási szabályok nem teszik lehetővé olyan támogatás nyújtását, amely harmadik országokba vagy tagállamokba irányuló exporttal kapcsolatos tevékenységek támogatására irányul: ha az exportált mennyiségekhez, az értékesítési hálózat kialakításához és működtetéséhez vagy az exporttevékenységgel összefüggésben felmerülő egyéb folyó kiadásokhoz közvetlenül kapcsolódik.

A Bizottság jóváhagyó határozata az SA.118757 ügyszámon lesz elérhető.

Menü

Főoldal

Navigáció